Code of conduct

 • Code of conduct

  Retro Weekend Festival pragnie zapewnić bezpieczeństwo i przyjazną atmosferę wszystkim, niezależnie od koloru skóry, wieku, tożsamości płciowej, orientacji seksualnej, wyznawanej religii, narodowości, wyglądu, doświadczenia tanecznego czy tanecznej roli. Z tego powodu wszyscy uczestnicy, nauczyciele, artyści, wolontariusze oraz organizatorzy Retro Weekend Festival są zobligowani do przestrzegania niniejszego kodeksu. Oczekujemy waszej współpracy i pomocy w zapewnieniu wydarzenia bezpiecznego dla wszystkich. Przestrzeganie tego kodeksu będziemy egzekwować w trakcie trwania festiwalu.

  NIE!
  Nie tolerujemy nękania i molestowania uczestników w żadnej formie. Do niedopuszczalnych zachowań należą m.in. obraźliwe komentarze słowne, zastraszanie, stalking, niechciane zdjęcia lub nagrania, niewłaściwy kontakt fizyczny i niepożądane zainteresowanie seksualne. Dotyczy to zarówno kontaktów „na żywo” jak i online. Nie akceptujemy ciągłego zakłócania warsztatów, imprez i innych wydarzeń będących częścią festiwalu.

  Każdy, kto zachowuje się w nieodpowiedni sposób zostanie upomniany i powinien natychmiast zaprzestać łamania zasad. Organizatorzy mogą podjąć działania, które uznają za stosowne by zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo, włączając w to wydalenie sprawcy (bez zwrotu opłaty za festiwal) oraz zawiadomienie odpowiednich służb.

  Jeśli jesteś nękana/y lub molestowana/y lub masz podejrzenia co do nękania lub molestowania innej osoby albo masz jakiekolwiek inne obawy, skontaktuj się bezzwłocznie z organizatorami lub wolontariuszami osobiście lub mailowo (kontakt@shimsham.pl). Organizatorzy pomogą uczestnikom skontaktować się z ochroną, odpowiednimi służbami lub w inny sposób wesprą ich, aby czuli się bezpiecznie w trakcie festiwalu.
  Zdajemy sobie sprawę, że mówienie głośno o trudnych sytuacjach nie jest łatwe, jednak pomoże nam to w stworzeniu bezpiecznego miejsca.

  TAK!
  Zebraliśmy tu dobre praktyki i zwyczaje, które pomogą nam w zapewnieniu wszystkim komfortu i przyjaznej atmosfery w trakcie festiwalu.

  Bądźmy otwarci i mili dla wszystkich, niezależnie od ich koloru skóry, wieku, tożsamości płciowej, orientacji seksualnej, wyznawanej religii, narodowości, wyglądu, doświadczenia tanecznego czy tanecznej roli.
  Szanujmy osoby, z którymi tańczymy, ludzi wokół nas oraz samych siebie. Pamiętajmy, że każdy może mieć inne granice i dobrze o nich rozmawiać. Jeśli czujesz, że ktoś przekracza Twoje granice- powiedz im o tym. Nasi wolontariusze będą mogli Cię wesprzeć, jeśli będziesz tego potrzebować.
  W tańcu szukaj połączenia, które będzie odpowiadało obu osobom. Jeśli taniec z kimś sprawia Ci ból, powiedz o tym osobie, z którą tańczysz- może nie zdaje sobie z tego sprawy.
  Na parkiecie nie pouczaj innych, chyba że sami Cię o to poproszą.
  Uważajmy na ludzi wokół siebie. Kogoś niechcący kopnęliśmy? Przeprośmy i sprawdźmy czy nic im się nie stało. Zrezygnujmy z aerialsów- zostawmy je na jamy, pokazy i konkursy.
  Niechcący dotknęliśmy kogoś w nieodpowiednią część ciałą? Przeprośmy. Jeśli komuś takie przypadkowe dotknięcie często się zdarza- daj nam o tym znać.
  Gdy pijemy alkohol, to róbmy to z umiarem. Jeśli jesteśmy w stanie, w którym możemy zrobić krzywdę sobie lub innym- zróbmy przerwę od tańczenia i przerzućmy się na wodę.
  Chcesz z kimś zatańczyć? Nie krępuj się zaprosić tę osobę do tańca.
  Jeśli nie masz w tej chwili ochoty na taniec to możesz w miły sposób odmówić, nie musisz mówić dlaczego. Jeśli ktoś odmówił tańca, to nie bierz tego do siebie- powodów może być wiele (np. chwila przerwy, ból kostki czy muzyka, która akurat nie pasuje).